Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Yatırımcı Girişimcilere Plaket Verildi

Yatırımcı Girişimcilere Plaket Verildi
Eklenme Tarihi : 26 Ocak 2016, 20:39
TKDK hibeleri ile yatırım yapan girişimcilere plaket verildi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörü Tahsin Aba,  Avrupa Birliği'nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında yatırımcılara farklı sektörlerde hibe sağladığını belirterek, 2011 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yatırımcıları hibe ile buluşturan TKDK, IPARD II Programına başladığını söyledi.


Hilton Garden Inn Mardin Otelde yapılan toplantıya Vali Ömer Faruk Koçak, İl Jandarma Komutanı Alb. Alaaddin Karsavuran, İlçe Kaymakamları ve 500 dolayında yatırımcı ve davetli katıldı.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mardin İl Koordinatörü Tahsin Aba, “II. Uygulama Dönemi illeri kapsamında, 20 Nisan 2012 tarihinde faaliyetlerine başladıklarını belirterek, Ulusal akreditasyon ile Avrupa Komisyonu akreditasyon sürecini başarıyla tamamlamış olduklarını söyledi. Aba, 9. Çağrı ilanıyla birlikte proje alımlarına başladıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:


"TKDK Mardin İl Koordinatörlüğü tarafından 168 proje sözleşmeye bağlanmış olup, bu 168 projenin toplam yatırım tutarı 144,5 milyon TL, ödenecek hibe miktarı ise 81 Milyon TL’dir. 2016 yılının Ocak ayı itibariyle 40 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiş, geriye kalan miktar ise projelerin bitmesiyle birlikte yatırımcıların hesabına aktarılacaktır.


Destek verilen işletmelerde toplam 663 kişiye istihdam sağlanmıştır. 168 proje içerisinde süt hayvancılığından, kırsal turizme kadar toplam 7 farklı sektörden projeler hayata geçirildi. Özellikle süt üretiminde Mardin’e; 42 Milyon lirası hibe, 68 Milyon TL değerinde yatırım kazandırıldı. Ayrıca, Mardin’de yetişen mısırın yine Mardin’de işlenmesini sağlayacak olan 23 adet Mısır Kurutma ve Depolama Tesisi projesinden yatırımını tamamlamış 17 proje sahibine ise 7,3 milyon TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir.


TKDK hibeleri ile genç ve kadın girişimcilerin proje yapması teşvik edilmektedir. Bugüne kadar ilimizde yapılan yatırımlarda 40 yaş altı 101 genç ve 18 kadın girişimci, Kurumumuzdan hibe alarak kendi işletmesinin sahibi olmuştur.” 


Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak ise, AB oluşumu hakkında kısa bilgi vermesinin ardından, Projeli ve planlı çalışmanın gelişmişliğin göstergesi olduğunu söyledi. Koçak, “Avrupa Birliği Ülkeleri  uzlaşma kültürünü  başarmış bir topluluk. Sürdürülebilir projelerle programlı çalışmayı başarmıştır. Doğu ülkeleri ise planlı, programlı ve projeli çalışmaları pek sevmezler. Oysa planlı programlı çalışanlar, daha az sürprizlerle karşılaşır. İyi planlama yapmayanlar başarılı olamazlar” dedi.


Vali Koçak, Mardin’in, sanayi ve ticarette Gaziantep’e rakip olarak gördüğünü, Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yapan sanayicilerin yılda bir milyar dolar ihracat yapmalarını anlamlı bulduğunu söyledi. OSB ‘deki Sanayicilere teşekkür eden Vali Koçak, “Mardin’de yatırım yapan genç girişimcileri başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Organize Sanayi bölgesindeki gelişmeleri ve ticareti takdirle karşılıyorum. Mardin 4-5 OSB’yi kaldıracak güç ve yapıdadır. Mardin’in tarım, sanayi ve turizm alanında gelişime müsait olduğunu biliyoruz. Sanayicilerimizin gayretlerinin de farkındayız. Son dönemde  terörün başarımızın önünü kestiği görüntüsü var. Ülke insanımızın huzur ve güven ortamı sağlanıncaya kadar teröre karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Huzur ve güven her şeyden önce gelir.” Şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından yatırım yapan girişimcilere plaket  verildi.

Bu haber 1063 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar