Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Mardinli İhracatçılar Habur Toplantısı Yaptı

Mardinli İhracatçılar Habur Toplantısı Yaptı
Eklenme Tarihi : 14 Ocak 2016, 22:53
Mardin Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonunda bir araya gelen sanayici ve iş adamları, bölgede güven ortamının bir an önce sağlanması ve Habur Sınır Kapısının açılmasını istedi.

Mardin Sanayici ve İşadamları ile Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve ekonomiye katkı sağlayan sivil toplum kuruluşları, OSB toplantı salonunda bir araya gelerek son gelişmelerin sosyal ve ekonomik etkileri ile çözüm yollarını masaya yatırdı. MARSİAD Başkanı Nasır Duyan Başkanlığında yapılan toplantıya Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı  Bedirhan Dinler, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Baraj, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı M.Şerif Öter, Karaboğa Şirketler grubu yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Karaboğa, OSB Yönetim Kurulu üyesi Salim İlhan ve çok sayıda işadamı katıldı.


MARSİAD Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, sanayici ve işadamı olarak, hiçbir siyasi partinin yanında, kimseye taraf olmadıklarını söyledi. Bölgede huzur ve güven ortamının bir an önce sağlanması gerektiğine vurgu yapan Duyan, ”Biz huzurdan ve güven ortamından yanayız. Hendek politikasının, hendek kazmanın, çatışmanın, ölmenin öldürmenin bölgede son bulmasını öncelikle istiyoruz. Habur Mardin’in, bölgenin ve Türkiye’nin vazgeçilmezidir. Kuzey Irak’ta mahsur kalan 10 bin dolayında şoförün bir an önce işlerine dönmelerini bekliyoruz. Habur’un eski işlerliğine kavuşması için girişimlerimiz oldu ve devam edecek. Bugün ortak sorunumuz olan bölge güvenliği ve Habur sınır kapısının yeniden eski haline dönemsi için ne yapmamız gerektiğini tartışacağız” dedi.


İşadamı Şükrü Karaboğa, siyasilerin söz ve vaatlerini dinlemeyen bir anlayışı ve hareketin bölgede etkin olduğuna vurgu yaparak, bölgede demokrasi ve hukukun üstünlüğü dışındaki uygulamalara karşı olduklarını söyledi. Karaboğa, “Daha öncede bölgede terör olayları yaşanmış, zaman zaman bugünkülerden daha şiddetli boyutlarda olmuştur. Ancak hiç bir zaman Habur sınır kapısı kapatılmamıştır. Irak tarafında 10 bin dolayında şoförümüz aç kalmış, dilenci durumuna düşmüştür. Şoförlerimize Zaho kaymakamlığı sefertasında aş dağıtıyordu, Habur açıldı haberleri dağıtımı durdurdu” dedi.


Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, bu coğrafyada ve bölgede kanın durmasının, huzur ve güven ortamının sağlanmasının birinci öncelikleri olduğunu söyledi. Şahin, “Huzur olmazsa ticaret olmaz, ticaret olmazsa zenginlik olmaz. Habur ve K. Irak pazarı bizim vazgeçilmezimizdir” dedi.


UND Temsilcisi Tahir Aydoğan, Şoförler Odası Başkanı Ali Baraj, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı M. Şerif Öter ve İşadamı Muammer Özhan yaptıkları konuşmada, Mardin sanayisi ve taşımacılık sektöründe yaşanan zorluklar ve Habur sınır kapısının biran önce açılmasının bölgeye kazanımlarını dile getirdiler.


İşadamlarından bir heyet bugün Vali Ömer Faruk Koçak ile görüşerek toplantıda ele alınan konuların Vali Koçak’a aktarılacağı ve destek isteneceği belirtildi.

Bu haber 1037 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar