Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Bölgede Yaşananlar İş Hayatını Olumsuz Etkiliyor

Bölgede Yaşananlar İş Hayatını Olumsuz Etkiliyor
Eklenme Tarihi : 12 Ocak 2016, 18:07
MÜSİAD Şube Başkanı Nurettin Kasap, bölgede yaşanan olayların işadamlarını ve çalışanları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Mehmet ÇELİK / Adnan AVUKA – MARDİN İşadamlarının  bin kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldığını, olayların işadamlarını 2 milyon dolar zarara uğrattığını bildirdi. PKK’yı ağır bir dille eleştiren Kasap “1990´lı yıllarda  devlet, 2015’lerde PKK zulmüne maruz kalan Halk, 90’larda Türk Milliyetçiliği, şimdilerde Kürt milliyetçiliği ile karşıya kaldı. Çok ilginç bir tespit paylaşayım, dün akşama kadar Nusaybin´de 20 yıldır çalıştığımız esnafları ziyaret ettim  ve hendekli mahalleleri gezdim, Kaymakamı ziyaret ettim.  %90 oy alan HDP’yi destekleyen HALK %90 Hendek Zulmüne ve Siyasetine karşı çıkıyor.  Eminim Hendekçiler bir anket yaparlarsa, gerçekleri daha iyi göreceklerdir.” dedi.


Kürtler, Araplar ve Türkler bilsinler ki, dostluğu ve kardeşliği, yardımlaşmayı ve dayanışmayı, refahı ve mutluluğu  bütün dünyayı dolaştıktan sonra yine birbirlerinde bulacaklarına vurgu yapan MÜSİAD Şube Başkanı Kasap, “PKK Kürtlerin Kürdistan Devletini değil, PKK Devleti kurmak istiyor. Derdi Kürdistan olsa Kuzey Irakta Kürdistan halkı ve yönetimi ile niye anlaşamıyor? Son dönemde Rusya ve İran başta olmak üzere hangi ülke Türkiye ile bir sorun yaşarsa PKK’yı kullanıyor. Bu ülkeler Türkiye ile Sorunlarını hallettikleri an PKK’yı yalnız bırakacaklardır.” dedi.


PKK’nın izlediği yol ve savunduğu ideolojinin dünyanın geldiği çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyinin çok gerisinde kaldığını ifade eden Kasap “ Sosyalizm, Dinsiz Devletçiliği, Stalin Sovyetçiliğini icat eden Rusya bu değerleri bırakmışken, PKK halen geçen yüzyılda kalan ve Rusya’nın çöpe attığı bu değerlerle devlet kurma hayalinde. Bu sistemin tek sahibi kalan ülke Diktatörce yönetilen Tek Partili Sosyalist Kuzey Kore’dir. PKK asıl Kuzey Kore ile ittifak kurmalıdır. Yönetim usulleri birbirine çok benziyor.


Bugünün insanları olarak gelecek nesillere söylenecek bir söz ve bırakılması ve atalarını  yargılamaması için adımlar atılmasının gerekliliğine değinen Kasap “Yıllar sonra çocuklarımız, torunlarımız yada torunlarımızın çocukları hakkımızda ne diyecekler. Arada sınır olsa bu sınırı tekrar nasıl kaldırırız diye müzakere edecekler, Aptal Atalarımız yıllarca Kürt-Türk davası için konuşarak anlaşamamışlar da savaşmışlar diyecekler herhalde. Şayet sınır olsa, Kürdistan olsa, İstanbul´da, İzmir´de, Mersin´de, Antalya´da, Aydın´da bulunan Kürtler ne yapacak, Avrupa´da bulunan Kürtler ne yapacak bütün yatırımlarını getirip Sosyalist Kürt Devleti´ne mi sunacak. Gelip burada mı yaşayacak, pasaportlarla birbirimizi ziyarete mi gideceğiz. Kimse kusura bakmasın Türkler istese, biz ülkeyi böldürmeyi istemeyiz. İstanbul´da, Antalya´da, Marmara da, Ege de, Karadeniz de, Akdeniz de, Anadolu´da bizimde hakkımız var, burada yaşayan Kürt nüfus Güneydoğudan fazla.” dedi.


Son bir yılda bölgenin  ekonomik olarak çok gerilediğini, teşvik sisteminde 6. Bölgenin , %60 oranında desteklendiğini, 12. Bölge teşviklerinin  %100  olan yatırım desteği ile beraber, İşletme sermayesi ile bölgenin ekonomik alanda ayağa kalkacağını belirtti.   


Başkan Kasap, “2.OSB Yatırım Ön Talepleri alınmaya devam ediyor. Alt yapısı ne zaman biter, arsalar ne zaman teslim edilir bilmiyoruz, ancak; MÜSİAD Olarak özellikle Emek Yoğun sektörlerin gelmesi konusunda çaba sarf ediyoruz. Bugün Mardin Üyelerimiz, İnegöl, Mersin. Batman üyelerimiz, MTDF başkanı kardeşlerimizle birlikte 20´ye yakın tesis başvurusunda bulunacağız. Ayrıca başta Bursa, Denizli olmak üzere diğer illerimizdeki üyelerimizden tekstil konusunda yatırım yapmaları için görüşmelerimiz devam ediyor. Umut ediyoruz ki yatırım aşamasında bölgemizdeki şartlar uygun olsun.” dedi.

Bu haber 1082 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar