Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Irak Pazarını Kaybetmek İstemiyoruz

Irak Pazarını Kaybetmek İstemiyoruz
Eklenme Tarihi : 25 Aralık 2015, 19:49
Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Nasır Duyan, Habur Gümrük kapısının giriş çıkışlara kapalı olmasının bölgedeki sanayicileri olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Duyan, Irak’a yapılan 12 milyar dolarlık ihracatın 1 Milyar dolarının Mardin’den gerçekleştiğini, 10 gündür yapılmayan ihracatın OSB sanayicisine zararı 100 milyon dolar dolayında olduğunu bildirdi.


Mardin Organize Sanayi Bölgesinde yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek, son durumu değerlendiren MARSİAD Başkanı Ve OSB Başkan Vekili Duyan, yaşanan olaylardan bütün kesimlerin etkilendiği belirterek, “ Bizim amacımız barış ve huzur ortamının sağlanmasıdır. Biz silahların susmasını şiddet yerine, huzurlu bir ortamın sağlanmasını istiyoruz” dedi.


Sorunların sadece mecliste diyalogla çözülebileceğine inandığına vurgu yapan Duyan, “Hendekleri de istemiyoruz, operasyonda istemiyoruz. Barış ortamının oluşmasını istiyoruz. Bununda mecliste diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Bölge insanı olarak aynı zamanda yatırımcıyız, ülkenin ve bölgenin ekonomisine katkı sunan bir kesimiz. Sadece sanayici olarak değil bir vatandaş olarak da huzurlu yaşamak bizimde hakkımız. Tüm vatandaşların ve bölgenin ortak sesi olarak biz artık çatışma ortamını istemiyoruz” diye konuştu.


20 yılda kazandığımız pazarı kaybetmek istemiyoruz


Cizre ve Silopi’de sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla birlikte Habur Gümrük Kapısının da kapandığını anımsatan Duyan, “Gümrük kapısı Mardin ve Türkiye için önemli bir ticaret kapısı. Yaklaşık on gündür Habur Sınır Kapısı’nın kapalı olması, ülkemiz ve bölgemiz için ekonomik olarak ciddi kayıplar verdiriyor. Kuzey Irak üzerinden yıllık 12 milyar dolar ihracatın 1 milyar dolarını biz Mardin’den yapıyoruz. 10 gündür fabrikalar çalışmıyor, sanayicilerimiz taahhütlerini yerine getiremiyor. 20 senelik kazandığımız bir pazarımız var bu neredeyse yok olma noktasına geldi. Irak’taki iş adamları da başka bir pazar arayışı içerisinde. Türkiye’de artık huzurun olmadığı, istikrarın olmadığını sınır komşumuz Irakla yapılan ticaretin bu sefer İran’a kayacağı korkusu ve tedirginliğini yaşıyoruz. Pazarımızı kaybetmek istemiyoruz.” İfadelerine yer verdi.


Aylık Kaybımız 80 milyon dolar


Ticaret yapılmadığı için fabrikalarda ambarların dolduğunu söyleyen Duyan, “Sevkiyat yapmadığımız için ambarlar ful doldu. Mısır dönemi olduğu için çiftçiler mısır biçemiyor. Nakliyeden geçimini sağlayan aileler var onların işleri şu anda durma noktasında. Irak’a yaptığımız ihracat aylık 80 milyon dolardır. Buna taşımacılık sektörünün kazancı dahil değildir. Almanya’ya yaptığımız ihracatta nakliye, otomobil ihracatında işçilik kazancı var. Ama OSB’den yaptığımız ihracatta hem ham maddede bizim karımız, işçilik ve taşımacılıkta ekonomik döngü içerisinde kalıyor. Bu çatışma ortamından kimseye fayda gelmeyeceğini, kimseye menfaat sağlamayacağını hepimiz biliyoruz” dedi.


Duyan, esnaflara uygulanan SSK prim borçlarının ertelenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Hükümetten bankalarında 3-6 ay borç ertelemesi yapmalarını istedi.


Duyan, “Irakta açık hesaplarımız var ciddi anlamda biriken meblağda alacaklarımız var. Bizim oralarda bürolarımız var. Her Hafta oradan para akışı sağlanıyordu. Bu on günlük sürede para akışı da durdu. Sanayicilerimiz ay sonunda ciddi sıkıntı yaşayabilir. Habur Sınır Kapısının bir an önce ihracata kapılarını açmasını bekliyoruz” dedi.


Huzur ve güven ortamı önceliğimiz


OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayici İbrahim Zanbur, geçmişte de bölgede sıkıntılar yaşandığını, son dönemdeki olayların sanayiciyi tedirgin ettiğini söyledi. Zanbur, “Geçmiş yıllarda terör olayları oldu. Bölgede sıkıntılar yaşandı. Ama hiçbir zaman Habur Sınır Kapısı bu kadar uzun süreli kapanmadı. Biz bu kadar tedirginlik yaşamadık. Bölgede her şeyden önce huzur istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber 920 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar