Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Zahirecilerden Hükümete Mısır Ekimi Çağrısı

Zahirecilerden Hükümete Mısır Ekimi Çağrısı
Eklenme Tarihi : 08 Aralık 2015, 14:27
Mardin'in de içinde bulunduğu 5 İlde Mısır ekiminin yasaklanması üreticilerde ve hububat ticaretiyle uğraşan zahireci esnafları üzdü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter, "Mardin, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay illerinde güvenlik nedeniyle Mısır ekimine yasaklama getirilmiş. Ülkemizin milli güvenliği söz konusu olursa Hükümetin alacağı her türlü kararı desteklemek vatandaşlık görevidir. Ama Mardin ilimizin temel geçim kaynağı Tarım,Turizm ve Nakliyat sektörleridir. Bölgede yaşanan şiddet ve terör olayları, Turizm ve Nakliyat sektörlerini tamamen durma noktasına getirdi. Geriye tarım kalmıştı. Tarım ürünleri içerisinde Buğdaydan sonra ikinci sırada yer alan Mısır ürünü çiftçimizin, zahireci esnaflarımız, buna bağlı çalışan yem ve hayvancılık sektörünün en önemli geçim kaynağının da yasaklanmasıyla büyük bir ekonomik sıkıntıya yol açacaktır. Yasak kararının duyulmasıyla geçimlerini mısır üretimi ve ticaretiyle sağlayan vatandaşlarımızda endişe ve üzüntüye neden olmuştur. Bu nedenle Hükümete çağrıda bulunuyoruz. Yasağın uygulanacağı illerde meydana gelecek ekonomik zararın çiftçilere mutlaka ödenmesi ve bu konuda gerekli açıklamanın yapılmasını istiyoruz." dedi.

Edilen bilgiye göre, Mardin'de 2014 yılında 578 dekar alanda üretim ton miktarı ise 569.153 ton mısır elde edilmiştir. Her dekar başından ise 984 kg elde edilmiştir. 2015 yılında ise 580.200 dekarda üretim miktarı tahmini olarak 570.100 ton verim kg ise dekardan 1000 elde edilmiştir.

Bu haber 845 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar