Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Yerli Otomobil Fabrikası Mardin'e Kurulsun!

Yerli Otomobil Fabrikası Mardin'e Kurulsun!
Eklenme Tarihi : 05 Kasım 2015, 20:46
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin'de kurulmasının gerektiğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, düzenlediği basın toplantısında, ihale hazırlığında olan 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, kurulmasını istediği ilk yerli otomobil fabrikasını, Mardin’in hak ettiğini söyledi.


Nurettin Kasap, ildeki sanayinin, tarım ürünlerine bağlı küçük ve orta ölçekli tesislerden oluştuğunu belirterek, bir-iki büyük sanayii tesisi dışında, sanayii sektörünün düşük düzeyde kaldığını ifade etti.


İşsizliğin çok yüksek seviyelerde, Türkiye ortalamasının 2 katından fazla olduğunu kaydeden Kasap, açıklamalarına şöyle devam etti:


“Bunlara rağmen Mardin Potansiyeli yüksek bir konumdadır. İki ülkeye sınır komşuluğu, Ortadoğu’ya açılan kapı ve Mersin Limanına 600 km. uzaklıkta olması avantajdır. Mersin-Habur arasında yapılacak olan YHT ile nakliye sorunu büyük ölçüde çözülecektir.


İlimizde 1. Organize Sanayi Bölgesinde doluluk oranı yüksek seviyede.


2. OSB Altyapı projesi bakanlığa teslim edilmiş, Altyapı çalışması, ihale hazırlığında.


Toplam Alan 1040 dönüm ve imarlı hali 630 dönüm olan 2. OSB de ilk yerli otomobil fabrikası kurulabilir. Tertemiz, daha 1 karış alanı hiçbir firmaya tahsis edilmemiş bir OSB.


Medeniyetler şehrine Medeniyet markalı otomobil yakışır. Sanayii, lojistik, işsizlik, istikrar ve güven anlamında bölgemize çok katkı sağlayacaktır.


Ülkede Hükümet olmadığı bir dönemde bunu dile getirmek istemedik, ancak seçimler bitti. İstikrar ışıkları göründü, artık bu konuyu dile getirme zamanı. Yerli Otomobil tesisi için birkaç ilimiz talepte bulundu, birkaç ilde sırada ya da hazırlık yaptıklarını biliyoruz. Bu illerin çoğu Marmara ve batı illerimizdir. Eğer doğuya destek çıkılması isteniyorsa sözün icraata dönüşmesi gerekir.


Ancak tarihi geçmişiyle, turizmiyle, stratejik konumuyla ve Cumhuriyet tarihinde Ak Parti Hükümetleri dönemi hariç,  2. Planda bırakılan Bölgemiz ve ilimize devletin bize geçmişten olan bir borcu olarak bu fabrikayı Güneydoğu’ya ve ilimize yapılmasını istiyor ve hak ediyoruz.


Finans kenti İstanbul, otomobil sanayii Bursa, uçak sanayii Eskişehir, turizm sektörü Antalya, terör sanayii değil, yerli otomobil sanayisi de Mardin’de olsun.


Mardin kamuoyunun, siyasilerin, yerel yönetimlerin, ticaret odalarının, STK’ların, basının, yetkililerinin ve tüm halkın bu talebi desteklemelerini istiyorum.”


Nurettin Kasap: “Başkanlık sisteminden hiç kimse korkmasın”


1 Kasım milletvekili seçimlerinden sonra ilk defa basın açıklaması yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, başkanlık sisteminden hiç kimsenin korkmasına gerek olmadığını söyledi.


Düzenlediği basın toplantısı öncesi arkadaşımız Adnan Avuka’ya özel açıklamada bulunan  Kasap, ”Başkanlık sisteminin gerçekleşmesi ile bölgeler arasındaki hizmet zinciri, gerçek bir şekilde var olduğu görülecektir. Bakınız bugün ortamı ele alalım bir ilde veya bir ilçede, okul yapılacaksa izinin alınabilmesi için Ankara’ya yapılan başvurular aylar sonra ele alınıyor. Yapımı ise yıllar sonra gerçekleşiyor. Ama Başkanlık sistemi gerçekleşmesi halinde, yerel yönetimler bir okulun yapımın kararını bir günde verir, ikinci gün ise temeli atılır. Hizmetlerin hızlı bir şekilde verilebilmesi için mutlaka başkanlık sisteminin gerçekleşmesi gerekir. Sadece bizler değil, halk da bu isteğe çok sıcak bakıyor. Bölgelerin kalkınması için ancak ve ancak bölgesel idari yönetimle ulaşabilir” dedi.


Başkan Nurettin Kasap, 1 Kasım Milletvekili seçimlerinin sonuçlarını ise şöyle değerlendirdi:


“Sonuçların değerlendirilmesi; günlerdir siyasi partilerden, birçok görsel ve yazılı basın tarafından, İş dünyasından, STK’lardan ve bir çok kurum tarafından dile getirildi. Muhalefete yakın kesimler istikrar açısından sonuçlara sevinmekle beraber, neticeyi sindiremedikleri ve türlü türlü bahaneler ürettiklerini şaşkınlıkla izliyoruz. Oysa muhalefetten ve kaybeden partilerden beklentimiz, kamuoyunu tatmin edecek açıklamalarda bulunup, politikalarını gözden geçirip, halka hizmet için daha çok çalışmaktır. Anlaşılan her seçimde olduğu gibi mağlup olan ya da kaybettiğini kabullenen hiçbir parti yok. Seçimin tartışılmaz kazananı AK Partidir. Sonucu özetle değerlendirecek olursak, vatandaşlar tercihlerini, istikrardan, huzurdan ve güvenden yana kullandı. Tek başına iktidar istedi.”

Bu haber 1030 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar