Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Süleyman Bölünmez: Siyasetle Yeniden Barıştım

Süleyman Bölünmez: Siyasetle Yeniden Barıştım
Eklenme Tarihi : 01 Ekim 2015, 18:08
Temsilcimiz Adnan Avuka, Mardinli iş adamı, Mardin eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile söyleşi yapmak üzere kaldığı otelin lobisinde Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ile buluştu.

Her zamanki gibi samimi ve güler yüzle bizi karşılayan Süleyman Bölünmez, Ak Parti'den Mardin Milletvekili 2. sıra adayı olarak siyaset hayatına katılan kızı Ceyda Bölünmez Çankırı ile birlikte sorularımızı cevaplandırdı.


Bir anda geçmiş zamana daldık. Süleyman Bölünmez'in Mardinspor Kulüp Başkanlığı yaptığı dönemlere gittik. Taraftarın bazen “Süleyman Baba” bazen de “İmparator” unvanı verdiği Süleyman Bölünmez; alçak gönüllülüğü, Mardin sevdası, Mardinlilere olan ilgisi ve yaptığı hizmetler nedeniye bu ünvanları fazlasıyla hak ediyordu. Bu sevgi Süleyman Bölünmez’i bir dönem meclise taşıdı. O yetmedi bir de desteklediği belediye başkan adayı Metin Pamukçu da, başkanlık koltuğuna oturmayı başardı.


Bölünmez, Mardin’de spor camiasında bir kahraman, muhtaç aileler için yardım babası, gençler için idoldü. Ankara’daki bürosunda, görevlendirdiği yardımcıları ile 24 saat hizmet veriyor; Türkiye'nin dört bir yanında dara düşenlerin imdadına Hızır gibi yetişiyordu.


Ve bölünmez iki dönem önce, Mardin’de Bağımsız Milletvekili adayı oldu. 30 bin dolayında oy alarak seçimlerde az bir farklı Milletvekilliğini kaybetti.


Süleyman Bölünmez bizlere o dönemi anlatırken, biraz geriliyor, sesinin tonu farklılaşıyor ve “Aslında fark yoktu. O dönem BDP’nin üç adayının meclise gidişi garanti idi. Ya ben kazanacaktım ya da Ak Parti 3.sıra adayı kazanacaktı. Kim kazansa Ak Partinin kaybı olmazdı. Kısmet, şans biraz da o dönemdeki iktidar gücü arkadaşımızdan yanaydı. Akşam sonuçlar açıklanınca Ak Partiden meclise gidecek olan milletvekillerini kucaklayıp tebrik ettim” diyor.


"Siyasete Küsmüştüm.."


Adnan Avuka:  Mardin’e, Mardinlilere küsüp gittiğiniz söyleniyor doğru mu?


Bölünmez: Ben Mardin sevdalısıyım. Mardin evladıyım. Hem Mardin’i hem de Mardinlileri çok seviyorum. Çok sevdiğim doğup büyüdüğüm şehre ve Hemşerilerime küsmem söz konusu değil. Biraz alınganlık yapmış olabilirim. Ben o zaman siyasete küsmüştüm. Siyasete atılmanın, meclis çatısı altında Mardin’e ve Mardinlilere daha fazla hizmet verme heyecanımı bir nebze kaybetmiştim. Olay budur.


Adnan Avuka: Daha önceki seçimlerde Ak Parti’den 2.sıra adayı iken istifa ettiniz. Size baskı mı yapıldı?


Bölünmez: Buna baskı demesek. Evet aday olmamı o dönemin Başbakanı Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan istemişti. Teveccüh gösterdiler aday oldum. Bazı basın kuruluşları bana yüklenmeye başlayınca Genel Başkan Yardımcıları istifa etmemi istediler. Ben etmeyeceğimi söyledim, çünkü Sayın Erdoğan aday olmamı istemişti, kendisinden haber bekliyordum. Ve Sayın Erdoğan çağırdı karşılıklı görüştük saygı duyduğum başbakanımıza istifamı verdim.


Adnan Avuka: Şimdi de aynı durum oldu. Önce sizi listeye aldılar, sonra da kızınızı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz.?


Bölünmez: Ak Parti genel merkezinin yaptırdığı anketlerde Mardinli Hemşerilerim, Partinin İl Yönetimi, Sivil Toplum Kuruluşları ve partili, partisiz her kesimden insanlar, benim ismimi ön plana çıkardı. Genel Merkez yararlı olacağıma karar verdi ve 2.sıradan aday gösterdi. AK Parti’nin tek başına iktidar olması, mevcut istikrarın bozulmaması için elimi taşın altına koydum ve bana teklif edilen adaylığı memnuniyetle kabul ettim. Mardin’de Partinin kaybettiği kanın geri kazanılmasında katkım olacaksa, varım dedim. Ve tekrar ara verdiğim siyasete dönüş yaptım. Ülkenin yararı olacak her konuda verilecek görevi memnuniyetle kabul etmek gerekir. Ben de bunu yaptım.


Adnan Avuka: Ama milletvekili adaylığınızı kızınız Ceyda Bölünmez Çankırı'ya devrettiniz.


Bölünmez: Benim geçmişte bir davam vardı. Dava bitti. Yüksek Seçim Kurulu davadan dolayı aday olamayacağım yönünde karar alması üzerine durum değişti. Daha evvel ki 2007 yılındaki istifam, gene 1 Kasım 2015 seçimlerindeki listelerden ayrılmış olmam, hizmet amacıyla çıktığım bu yolda, Mardin Halkı bir şok yaşamış olduğunu, bunun karşısında bir kaosun yaşanmaması için Bölünmez soyadını taşıyan birinin halkımız karşısına çıkması ve bu kişiye çalışmam daha uygun olacağı düşüncesiyle Ak Parti Genel Merkezi, başta Başbakanımız olmak üzere karar verdiler. Kamu Yönetimi Mezunu Kızım Ceyda Bölünmez Çankırı’nın nokta aday gösterilmesi parti yetkili kurulları tarafından benimsendi.


Adnan Avuka:  Bölünmez soyadının seçmen üzerindeki etkisi ne olur sizce?


Bölünmez: Mardin'de halkın Süleyman Bölünmez’e olan teveccühünü, Bölünmez soyadını taşıyan Ceyda Bölünmez Çankırı’ya göstereceğinden eminim. Genç, dinamik ve kadın olması bir avantajdır. Mardinli kadınların dert ortağı, dert kardeşi, dert ablası olacaktır. Mardin Kültürlerin ve Medeniyetlerin beşiği bir şehir. Daha önce de Mardin’den kadın vekiller Meclise gönderildi. Kadın vekil Mardin kültürü ile örtüşüyor. Bu bakımdan bence halkımızın tepkisi olumlu yönde olacaktır. Gene de takdir yüce milletimizin ve Mardin Halkınındır.


Adnan Avuka: Seçimlerin sonucunda tek parti iktidarı olmaz ise koalisyonu nasıl görüyorsunuz?


Bölünmez: Tek partinin iktidarı istikrar demektir. Bu dünyada kabul gören bir siyasi görüş. Geçmişte koalisyon iktidarlarını gördük. Ülkenin ekonomisi yerinde saydı. Kararlar geç çıktı ya da çıkmadı. Bu bakımdan 13 yıllık deneyimi ile Ak Partinin tek başına iktidarı Türkiye’nin önünü açacak, mevcut sorunları ortadan kaldıracaktır.


Adnan Avuka: Millet tek parti iktidarına onay vermezse?


Bölünmez: Milletin, halkın iradesi her şeyin üstündedir. O zaman en güçlü iki parti ya da hükümeti kurabilecek yapıdaki partiler bir araya gelir koalisyonu kurar. Buna da herkesin saygı göstermesi gerekir. Onay yeri ve mercii millettir, sandıktır devamında milletin yetkili kılacağı yüce meclistir.


Adnan Avuka: Hedef ya da tahmin yürütebilir misiniz?


Bölünmez: Hiçbir seçim sürecinde tahmin, alınacak oy miktarı üzerinde konuşmadım, konuşmam. Seçim bir maratondur. Sandıklar kurulmadan, hatta sandıklar açılıp sonuçlar açıklanmadan bir şey söylemenin doğru olmadığına inanıyorum. Biz azimle çalışacağız. Gecemizi gündüzümüze katıp seçim çalışmalarımızı yürüteceğiz. Hemşerilerimizden destek isteyeceğiz. Gerisi Allah’ın hakkımızdaki hayırlı olan kararın halkımız tarafından onaylanmasıdır.


Adnan Avuka: Güvenlik sorunu var deniliyor? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Bölünmez: Güvenlik konusunda zorlanacağımı düşünmüyorum. 2002 yılından beri seçim meydanlarında, seçim süreçleri yaşadım. Her kesimden itibar, sevgi ve saygı gördüğüm gibi, seçim maratonuna katılan tüm parti yöneticilerine ve adaylara bende saygı ve sevgi gösterdim.. Bugün de aynı itibarı, sevgiyi ve saygıyı görüyorum. Ben inançlı bir insanım. Kaderde, başarı, başarısızlık, ölüm varsa önüne geçemezsiniz. Takdiri ilahi denilen bir olgu var. 24 saat esası ile Mardin İl Sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımızdan canımız daha kıymetli değil. Onlar nasıl bu ülkenin neferleri ise biz de bir neferiz. köy köy, ev ev dolaşıp destek isteyeceğiz.


Adnan Avuka: Peki çözüm sürecine ne diyeceksiniz?


Bölünmez: Çözüm süreci mevcut iktidarın eseridir. Birileri çıkıp da farklı yorum ve düşünceler ortaya atmasın. 7 Hazirana kadar her şey yolunda iken, seçim sonrası dış güçlerin desteği ile birileri alet oluyor ve çözüm sürecini sabote ediyorsa, buna duyarsız kalınmamalı. Çözüm sürecini baltalamak, sekteye uğratmak isteyenler, Doğu ve Güney Doğu bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye’ye, İslam Coğrafyasına ve Ortadoğu ülkelerine zarar vermek isteyen zihniyetlerdir. 13 yıldır Türkiye’nin imajını, ekonomisini, pozitif yönde değiştiren, dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında itibarını yükselten bir parti kurucusu, başbakan ve şimdiki cumhurbaşkanımıza çözümsüzlük ve başlatılan olaylara müsebbip, kaos yaratma yakıştırma gayretine girenleri zavallı görüyor ve onları kınıyorum. Dini bütün bir liderin, vatanını, milletini seven bir reise böyle yakıştırmalar, ancak beceriksizlik, akıl kaybı yaşamış ve dedikodu üreticiliğini meslek edinmiş kişilerin kıskançlık sancılarının dışa yansıması olarak görüyorum. Bu nedenle süreç kesinlikle devam edecektir.


Süleyman Bölünmez ile söyleşimizi noktaladık. Heyecanını gözlemlediğimiz kızı Ceyda Bölünmez Çankırı ile de söyleşimiz olacak.


Bir Başka Söyleşide buluşmak üzere, hoşça ve dostça kalın…

Bu haber 1598 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Röportaj Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar