Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Silahlar Sussun, Ölümler Çözüm Getirmez!

Silahlar Sussun, Ölümler Çözüm Getirmez!
Eklenme Tarihi : 28 Eylül 2015, 19:58
Mardin Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Nasır Duyan, çatışma ortamının ekonomik dengeleri olumsuz yönde etkilediğini, iş adamları olarak silahların bir an önce susmasından yana olduklarını söyledi.

Adnan AVUKA – MARDİN Herkesin barıştan ve insanlıktan yana olması gerektiğini söyleyen Nasır Duyan, silahın, kanın ve ölümlerin kimseye yararı olmayacağını bildirdi. Silahla insanları öldürerek bir yere varılamayacağını ifade eden Duyan,çatışma ortamının son bulması için herkese sağduyulu olma noktasında görevler düştüğünü belirtti. 30 yıldır ülkede savaş sürüyorsa ve kardeşin kardeşi vurduğu bir ortam yaratılıyorsa bu ülkede yaşayan herkesin sorumluluğunu yeteri kadar yerine getirmediğini düşüncesinde olduğunu ifade eden Duyan “30 yıldır bu bölgede kardeşçe yaşayıp, bölgenin en zengin ve gelişmiş Türkiye’sinin bir parçası olarak ele ele yaşabilirdik.Bunu başaramadıysak sorumluluğumuzu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.Bölgede ve ülkede herkes barış istiyor. İnsanlar ölmesin,gençler ölmesin,şehit düşmesin.Silahların susmasını bekliyoruz..Ölümler çözüm getirmez.Çatışma ortamının bir an önce yerini huzura bırakması için sivil toplum kuruluşlarına  büyük görevler düşüyor” dedi


“İŞ DÜNYASI YATIRIMA GELSİN”


Batıdan doğuya bakarken teşhisi doğru koymanın gerekliliğine değinen Duyan Batıdan doğuya doğru bakmak lazım.İş adamlarını bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bahanelerin arkasına sığınmanın bugünlere gelişte azda olsa katkı sağladığını düşünüyorum. Bu ülkenin her tarafına gitmek, yatırım yapmak ve istihdam yaratmak vicdani ve milli bir sorumluluk olarak algılanmalıdır.” dedi.


“9 GÜNDE 300 MİLYON ZARAR”


Habur sınır kapısının Cizre olayları nedeniyle 9 gün süre ile giriş çıkışlara kapatılmasının ülke ekonomisine 300 milyon liraya mal olduğunu ileri süren Nasır Duyan” Cizre olayları Mardin Organize Sanayi Bölgesini ve nakliyatla ile uğraşan diğer bölge insanlarını olumsuz yönde etkiledi. 9 gün Habur kapalı kaldı, taşımacılık sektörüne maliyeti 300 milyon dolar. Kuzey Irak’ta gıda stokları bitti, Bize talep geldi ama zamanında gönderemedik. Habur biraz daha kapalı kalsaydı gıda ağırlıklı OSB’deki fabrikalar zor duruma gireceklerdi.” şeklinde sözlerini sürdürdü.


“SEÇİM SONUÇLARINA SAYGI”


Herkesin sandıktan çıkan halkın iradesine saygı göstermesi gerektiğine vurgu yapan Duyan, “7 Hazirandan sonra ne oldu da çatışma ortamı aniden gelişti. Bu soruya kimse net ve inandırıcı bir cevap veremiyor. Halkın,vatandaşın  kafasına bu soru yerleşti. Seçim sonuçlarına herkesin saygı göstermesi gerekir.Taban koalisyon dedi, Ankara bu sesi duymadı.Tabanın sesine kulak verilmeli.Önümüzdeki  1Kasım seçim sonuçlarına herkesin saygı göstermesi gerekir.Erken seçimler ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.Dolar aldı başını gidiyor.Bunları görmek gerekir.” şeklinde konuştu.

Bu haber 1037 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar