Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

2015 Yılı SODES Projeleri Belli Oldu

2015 Yılı SODES Projeleri Belli Oldu
Eklenme Tarihi : 14 Eylül 2015, 15:39
Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen projelerin finans sözleşmeleri, Vali Ömer Faruk Koçak'ın katılımı ile Kamu kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri arasında imzalandı.

Valilik Proje Koordinasyon Merkezi toplantı salonunda yapılan imza törenine; Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Proje Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Metin Değer, ilgili kamu kurumu ve STK temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

İmza töreninde Vali Koçak, sosyal destek programlarının öneminden söz ederek:’’ Önemli olan insana ulaşmaktır, hedef insan olunca sonucun başarısız olması imkânsızdır. Başarıya ulaşma anahtarı, geri plandaki güçlü felsefemiz olmalı.’’ diyerek insana hizmet etmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Ayrıca ‘’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’’ anlayışı ile çalıştıklarını ve sosyal devlet olmanın gereği olarak da Devletimizin Mardin ilinde sosyal yardımları son 10 yılda 3 katına çıkardığını ve ‘’Devlet nerede?’’ diyenlere ‘’Devlet burada.’’ dedirtecek ciddi bir artış yaptığını belirtti.

Bunun yanında Vali Koçak, Mardin’de yürütülen Sosyal Dışlanmayı Engelleme Programı hakkında bilgi vererek:’’ Bu program çerçevesinde amacımız 50000 haneyi ziyaret etmektir. Şimdiye kadar 33042 haneyi ziyaret ettik ve toplam 131461 kişiye ulaştık. Bu çalışmayı yapmaktaki asıl gayemiz dezavantajlı ve risk grubundaki mağdur vatandaşlarımızın derdine derman olmaktır.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Ayrıca, SODES projelerinden sorumlu Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, SODES projelerinin değerlendirme ve kabul edilme süreci ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak şunları belirtti: ‘Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 2015 yılı için Mardin ilimizde 72 STK, 49 kamu kurumuna ait olmak üzere toplam 121 proje değerlendirilmeye alındı, ön değerlendirme ve komisyon değerlendirmesi sonucunda 35 proje seçilerek Bakanlığa gönderildi. Ancak gönderilen 35 projeden uygulanmak üzere 17 asil 3 yedek olmak üzere toplam 20 proje Bakanlık tarafından kabul edilmiştir. Kabul edilen 17 asil proje için toplam 2.620.893 TL bütçe ayrılmıştır. Projelerden 8 tanesi kamu kurumlarına; 9 tanesi de STK’lara aittir. Kabul edilen proje türlerinden 5 tanesi sosyal içerme, 8 tanesi kültür-sanat ve spor, 4 tanesi istihdam ile ilgilidir’’.

Son olarak Koordinatör Metin Değer ve Proje Uzmanları tarafından, projelerin yasal temsilcileri ve yürütücülerine yönelik proje yürütücülerinin yetki, görev ve sorumluluklarını içeren bir sunum yapılarak toplantı sonlandırıldı.

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Ekonomi Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar