Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Bedii Mahmutoğlu İle Özel Röportaj

Bedii Mahmutoğlu İle Özel Röportaj
Eklenme Tarihi : 05 Mart 2015, 15:33
AK Parti Mardin Milletvekili Aday Adayı Bedii Mahmutoğlu, mardinimiz.com Genel Yayın Yönetmeni Burak Erdem'in sorularını yanıtladı.

AK Parti Mardin Milletvekili Aday Adayı Bedii Mahmutoğlu ile aday adaylığı sürecini ve Mardin’e dair projelerini konuştuk. Sorularımı içtenlikle yanıtlayan Bedii Mahmutoğlu en büyük projesinin Mardin'in ticari hayatını geliştirmek, İpek Yolu ruhunu canlandırmak, özel sektörü Mardin'e çekerek, Mardin’imizin refahını arttırmak olduğunu söylüyor.
Aday adaylığı süreci nasıl gelişti ve aday adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversite yıllarımda bir yandan İşletme eğitimimi  tamamlarken bir yandan da aile şirketimizde yöneticilik yapıyordum. Dış Ticaret Müdürü iken, “Demir ve Demir Çelik İhracatinda” önemli bir başarı elde ederek ‘Türkiye de Fortune 500’ listesine girdik. 2009 yılının Kasım ayında Amerika'ya gittim, 5 yıl burada yaşadım ve eğitimime devam ettim. Bu süre içerisinde Amerika’yı ve birçok farklı ülkeyi gezme fırsatım oldu. Kaliforniya'da halen yöneticilik yaptığım HSI (Holt and Sons International) firmasının yanı sıra kurucu ortaklığını yürüttüğüm Hiji Care markası üzerine çalışmalarımı sürdürmekteyim.

E
ğitim ve iş dünyasındaki çalışmalarım devam ederken de Türkiye'den ve Mardin'den hiçbir zaman kopmadım. Aksine, ABD'deki kurucu ortağı olduğum şirketin ürünlerinin bir kısmını Mardin'de  üretmeyi planlıyoruz. Mardin'e yatırım yapmak, bizim aile geleneğimizdir ve daha da ötesi bir Mardinli olarak boynumuzun borcudur.

Bu yo
ğun süreç işlerken, sürekli seyahat halindeyim. Gittiğim ülkeleri ve şehirleri de gözlemliyorum. Kıyasladığımda Mardin'de arzu ettiğim dönüşümün; ticari, kültürel, fiziksel ve yaşam standartları noktasında pek çok alanda yetersiz olduğunu görüyor ve bu düşüncelerimi gerek ailem içerisindeki büyüklerimle gerekse de Mardinli önde gelen iş adamı arkadaşlarımla paylaşıyor, fırsat buldukça da ilimizin idari kademelerinde ve yönetiminde  yer alan dostlarımla paylaşıyordum. Bu süreç boyunca birçok büyüğüm ve arkadaşımın tavsiye ve teşvikleriyle bu süreç gelişerek aday adaylığına baş
vurdum.
Siyaset anlayışınızı; “Kadim şehir Mardin’e ve güzide insanlarına hizmet etmenin, bugüne kadar yaptığım çalışmaların en kutsalı olacağını düşünüyorum.” şeklinde ifade ediyorsunuz. Siyaset anlayışınızı detaylandırabilir misiniz?


Bir şehirde insanlar mutlu değilse, büyük bir sorun var demektir. Ben neşeli bir insanım... Ama yaşadığım şehrin; esnafı, genci, kadını, yaşlısı, çocuğu bence yeterince mutlu değil. Hayat şartlarındaki zorluklar, bölgemizin, coğrafyamızın zorluklarıdır. Ama bu şartların zorluğuna boyun eğmek zorunda değiliz. Mardin'e gerçek anlamda bir dönüşüm gerek, insanını mutlu eden gerçek bir dönüşüm...

Partimiz, "insan" odakl
ı siyaset sürdürüyor. Bir Mardinli olarak, bizim coğrafyamızda da her şey insan merkezlidir. Açıkhava müzesi olarak anılan bir şehirde yaşıyoruz. Burada pek çok kavim, din, dil, ırk ve renk varolmuş. Bu kadim şehrin varlığı ve renkleri, dönüşmeye elverir şekilde, yenilenmeye ve gelişime adapte olmalı. Bunu gökdelen dikerek yapamayız. Burada dingin ve yatay bir hayat var ve hep öyle olmuş.

En b
üyük atılımı ticarette yapmamız gerekiyor. Çünkü Mardin’imiz, tarihi İpek Yolu güzergâhında yer almış ve ticaretin şah damarı burada atmış. Mardin'in bu ruhunun ve potansiyelinin devam ettiğine inanıyorum.

Biz, farkl
ı çalışmalarla özel sektörü Mardin’imize çekmeliyiz. Özel sektörün Mardin'e yatırım yapmasını sağlamalıyız. Günlük hayatta ticareti canlı tutmalıyız. İpek Yolu ruhunu yeniden canlandırmalıyız. İnsanımızı mutlu etmeliyiz. 


Nasıl bir Mardin hayal ediyorsunuz? Olmazsa olmaz diyebileceğiniz projelerinizi paylaşır mısınız?


En büyük projem, Mardin'in ticari hayatını geliştirmek, İpek Yolu ruhunu canlandırmak. Özel sektörü Mardin'e çekerek, şehrimizin refahını arttırmak...

Mardin, tarihi ve kültürel dokusuyla, halihazırda bir turizm şehri zaten. Fakat bu yönünün de yeterince değerlendirilemediğini düşünüyorum. Ben California Üniversitesi'nde okurken, zaman zaman dünyanın farklı yerlerinden arkadaş gruplarını Mardin'de misafir ediyordum. Mardin'i gören her bir arkadaşım Fahri Mardinli olarak döndü buradan ve mutlaka yine gelmek istediğini belirtti. Çünkü Mardin'de başka bir tılsım var. Mardin insanının misafirperverliği, sıcaklığı, çok kültürlülüğü, bu tılsımın en büyük parçası... Dolayısıyla turizm önemli dönüştürme projelerinden biri benim için. Dünyaya açılabilecek büyük bir kapılardan biri.

Camileri, manastırları, çarşı-pazarları, el işlemesi zanaatları ve insanları ile sıra dışı bir şehirde yaşıyoruz. İçinde olduğumuz için bu kadim ve bir o kadar da fantastik şehrin farkında değiliz. Ben Amerika'nın pek çok eyaletini, farklı dünya ülkelerinde pek çok şehri gezdim. Fakat 6500-7000 yıllık tarihi olan şehirlere çok nadir rastladım. Çünkü bu çok özel bir birikimdir şehir için. Tarihi bir hafızadır. Mardin, ülkemizin en eski tarih hafızalarından biridir ve bu değer insanlığın da ortak hazinesidir. Bu sebeple de turizm çok önemli...

Hızlı Tren projesi, Avrupa ile Asya'yı bağlayan altyapıya kavuşacak. Dünyanın her yerinde en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri, hızlı trendir. Düşünün, hızlı trenler Avrupa'dan Mardin'e kadar geliyor... Bu bir hayal değil! Hedefimiz 2023. Düşünün ki, bölgemizde yaygın şekilde hızlı tren seferleri işliyor, Gaziantep'ten Mardin'e, Mardin'den Diyarbakır'a... Hedef 2023, bunlar kolaylıkla yapılabilecek çalışmalar, hiç zor değil. Sadece vizyon ve ufuk gerek...

Ulaşım noktasında Mardin'de günlük hayatı rahatlatacak, Eski Mardin'i koruyacak bir çevre yoluna ihtiyaç duyulduğunu görüyorum. Bu da ulaşım noktasında bir başka projemizdir.

Diğer taraftan Mardin'de eğitim hizmetlerini yeterli bulmuyorum. 2003 yılından bu yana eğitim alanındaki büyük dönüşüm Mardin'e yansımamış. Gençlerimizdeki potansiyeli iyi bir eğitimle açığa çıkarmalıyız. Önemsediğim projelerden biri de Üniversiteler arası işbirliği yapılmasına zemin hazırlamak. Neden Artuklu Üniversitesi'de okuyan bir kardeşim, yurtdışındaki bir üniversitenin etkinliğine, eğitimine katılmasın? Gençlerimizi dünyaya açmamız gerek, akademik çalışmaları desteklememiz gerek.

Tabii bir de Mardin'de bir mimari yapı sorunu var. Şehirleşmenin Eski Mardin'i gölgede bırakmasına asla müsaade etmemeliyiz. Mardin'in yüzüne zarar gelirse, dokusu zedelenirse, bu bizim büyük kaybımız olur.

Mardin, şehrin bütünü sanat eseri olan bir açık hava müzesi. Gören hayran kalıyor. Peki, bu muhteşem eserde sanatsal etkinlikler yapılıyor mu? Mardin'de kaç tiyatro var? Kaç sinema salonu var? Kaç kütüphane var? Mardinli gençler, sanatın neresinde? Valiliğimizin düzenlediği bir tiyatro festivali var, çocuklar ve gençler için... Oysa bu müthiş atmosferde harika etkinlikler, sanatsal faaliyetler yapılabilir. Mardin bu ilhama ve ruha fazlasıyla sahip.

Aslına bakarsanız, Mardin ile ilgili yapılacak çok şey var. Ama biz temel sorunları giderme noktasında önceliği bunlara veriyoruz. Tüm bunların yanında Çözüm Süreci'nin nihai noktada tatlıya bağlanması, sadece benim değil, tüm Mardinlilerin en büyük hayali ve umudu... Bu konuda da elimden gelen çalışmaları inşallah yapacağım.
Uzun bir süre Amerika’da kalarak California Üniversitesi’nde Uluslararası İş Operasyonları, Proje Yönetimi ve İşletmesi alanında eğitim aldınız. Amerika, Ortadoğu ve Mardin arasında ticari faaliyetlerinizi sürdürmektesiniz. Mardin’in ekonomik potansiyelini nasıl değerlendiriyoruz? Mardin’de uygulanması gereken yatırım politikaları ne olmalıdır?

Mardin'de müthiş bir potansiyel var. Öncelikle genç nüfus çok ve gençlerimiz bugünün ruhuyla hareket ediyor yani yeniliğe, gelişime çok açıklar. Genç potansiyelimizi doğru kullanırsak, pek çok değerli proje kazanmış, hayata geçirmiş oluruz.

Mardin'de esnaf çeşitliliği ve renkliliği var. Biliyorsunuz, Mardin'in çarşıları da meşhur. Bu potansiyelin dünyaya açılması gerek!

Mardin Dicle nehri kenarında, bereketli toprakları olan güzide bir şehir. Bu topraklardan pek çok marka yaratılabilir. Fakat en büyük mesele bu markaları, bu projeleri, bu renkliliği dünyaya açabilmek. Ben bu işi yapıyorum zaten, bu konuda tecrübeliyim. Bu tecrübemle Mardin'e özel sektörü çekip, dünyaya açılan markalar oluşturacağız. Dahası, Mardin'i bir marka şehir yapacağız.

Ülke gündeminin en önemli konularından biri olan çözüm süreciyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bugüne kadar yaptığım ziyaretlerde en çok konuşulan konu Çözüm Süreci idi. Neden? Çünkü Çözüm Süreci barış demek, huzur demek. Ekonomi, huzurlu ortamı sever. Gergin ortamlarda kepenkler bile iniyor, dükkanlar içine kapanıyor. Ama barış, huzurun, güvenliğin yuvasıdır. İnsanlar, günlük hayata adapte olur ve üretime geçerler. Çünkü günlük hayat, üretimle dönüşür. Herkes bekliyor barışı, dört gözle bekliyoruz.

Çözüm Süreci'nin nihai bir şekilde çözüme kavuşması sadece bölgemizi değil; tüm Türkiye'yi rahatlatacaktır. Bu sebeple en önemli projemiz Çözüm Süreci'dir. Ben Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal projesi diyorum Çözüm Süreci için... Halklar birbirlerini yeniden keşfedecek, tanıyacak, kaynaşacak, hasret giderecek. En büyük umudumuz budur.

Çok sayıda aday adayı başvuru yaptı. Şansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, hizmet en hayırlı ameldir. Dolaysıyla talibi çoktur. Aday sayısının artışını çok olumlu buluyorum. Bu aynı zamanda teşkilatımızın ne denli iyi çalıştığını da gösteriyor. AK Partimizin gerçekten hizmet ürettiğini ve insanların bu üretime tabii olma arzusunu yansıtıyor. Geçtiğimiz pazar günü Mardin'de Temayül Yoklaması yapıldı. Yoğun bir katılım oldu. Aday Adayı arkadaşlarımla, delegelerle ve teşkilatımızla iç içeydik. Çok güzel birlik ve beraberlik mesajı verdiğimizi düşünüyorum.

Şahsım adına şunu söyleyebilirim ki; yaptığım ziyaretlerde yoğun ilgi görüyorum. Genç oluşum, iyi bir eğitim almış olmam ve başarılı bir iş kariyerine sahip olmam benim avantajlarım. Ama seçilmek kadar bu ilgiyi görmek de beni çok mutlu etti. Ben bütün aday adayı arkadaşlarıma bu vesileyle başarılar diliyorum. Önemli olan benim değil, Mardin'in kazanması...
Son olarak Mardinli hemşehrilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?


Öncelikle şahsımı destekleyerek teveccüh gösteren herkese çok teşekkür ederim. Ama ben ya da bir başkası fark etmez, hizmet devam etmeli... Bu sebeple partimize desteklerini ne olursa olsun sürdürsünler. Mardin’imizi el birliğiyle yüceltelim, ülkemizi barış ile kenetleyelim. Yeni Türkiye yolunda, 2023 Hedefimizi ve heyecanımızı canlı tutalım ve Mardin’in de bu hedeften faydalanması için elimizden gelen her şeyi yapalım. Ancak birlikte başarabiliriz. Sevgi ve saygılar...

Bu haber 2249 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Röportaj Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar