Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Mardin'e 9 Ambulans Gönderildi

Mardin'e 9 Ambulans Gönderildi
Eklenme Tarihi : 26 Şubat 2015, 16:21
Vali Mustafa Taşkesen 3 yıldan beri Ambulans Şoförlüğü Yapan Selda Taşyürek isimli bayan sürücüye bir ambulansın anahtarı teslim etti.

Mehmet ÇELİK – MARDİN Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne Sağlık Bakanlığınca tahsis edilen 2’si her türlü arazi şartlarına uygun toplam 9 ambulans  törenle hizmete verildi. İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen törene,Vali Mustafa Taşkesen,Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna,İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş,İl Halk Sağlığı Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz,Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uz.Dr. Erol Çeliker ve 112komuta merkezi yetkilileri katıldı.

Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, 112 acil komuta merkezine gelen ihbarların yüzde 98’nin gerçek dışı ihbar olduğunu ifade etti.Günde  8 bin kişinin hasta ihbarında bulunduğuna dikkat çeken Vali Taşkesen,asılsız hasta ihbarlarının hizmet akışını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.Taşkasen” Vatandaşlarımız ihbar yaparken,112 acil telefonlarını meşgul ederken,  acil durumda olan hastaları düşünsün.Günde ortalama 8 bin telefon geliyor ve bunların ancak yüzde 3 lük bir kısmı gerçek ihbar çıkıyor.Geri kalan yüzde 98  telefon ihbarı yalan yanlış çıkıyor.Bu konuda vatandaşlarımızın daha hassas olmasını bekliyoruz.Söz konusu olan yaralı veya durumu ağır olan bir hastanın  sağlığıdır” dedi.

Mardin İl Sağlık Müdürü DR. Mehmet Derviş ise, il genelinde 23  adet 112 acil merkezi ve bir ana komuta merkezi bulunduğunu söyledi. Dr.Derviş “23 istasyonda toplam 276 personel  24 saat esası ile 112 acil merkezlerinde görev yapmaktadır.Ayrıca ana komuta merkezi dediğimiz yerde 30 personel görev yapmaktadır.Son gönderilen ambulanslarla ambulans ihtiyacımız karşılandı.Sağlık Bakanlığı tarafından  gönderilen  donanımlı 9 ambulansın değeri  bir milyon 800 bin lira dolayındadır.Acil vakalara ulaşmak için arkadaşlarımız can feda çalışıyor.Bir yılda 2 milyon 300 bin ihbar geldi.Bunların 30 bini gerçek hasta ihbarı çıktı.” Şeklinde konuştu..

BAYAN AMBULANS ŞOFÖRÜ

Dargeçit ilçesinde 112 ambulans şoförü Selda Taşyürek  törene katılanların ilgi odağı oldu. Mardin Valisi Mustafa Taşkesen bir ambulansın anahtarını Şoför Taşyürek’e teslim etti,ambulansa bini  çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ambulans şoförü Selda Taşyürek  3 yıl süre ile İzmir’de ambulans şoförlüğü yaptığını,6 aydan beri  ise Dargeçit ilçesinde aynı görevi sürdürdüğünü söyledi.

Ambulans Şoförlüğünün zor olduğuna dikkat Çeken Selda Taşyürek “Bayan olarak şoförlük yapmak zor.Ambulans şoförlüğü ise daha zor. Hayata tutunmaya çalışan hastayı hastanelere yetiştirmeye çalışıyoruz. Acil vakalarda bir can kurtaracağım duygusu ile  yola çıkıyorsunuz.Tüm bunların yanında kendi canımızı ve ekip arkadaşlarınızın canını düşünüyorsunuz.Dikkatli olmak zorundayız. En büyük mutluluğum acil durumlarda,doğum yapacak bir kadını,kaza geçiren bir genci veya çocuğu zamanında sağlık merkezlerine yetiştirip,sağlığına kavuştuğunu öğrenmek ya da görmektir.” Şeklinde duygularını dile getirdi.

Komuta merkezi yetkilileri Vali Taşkesen ve törene katılanlara hizmete verilen ambulanslar hakkında  bilgi verdi.Ambulanslar daha sonra toplu halde şehir merkezinde tur attı.

Bu haber 1818 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar