Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Acil Servis Hizmetlerine 8 Yeni Ambulans

Acil Servis Hizmetlerine 8 Yeni Ambulans
Eklenme Tarihi : 10 Nisan 2014, 14:17
Mardin'de 112 Acil Servis Hizmetleri araç filosuna tam donanımlı 8 araç katıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınarak Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne gönderilen ve maliyeti yaklaşık bir milyon 250 bin TL olan 7 ambulans ve bir adet 4×4 tam teçhizatlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) aracı olmak üzere toplam 8 araç Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne törenle teslim edildi.


Mardin İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen ambulans devir/teslim törenine Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna,İl Sağlık  Müdürü Mehmet Derviş, Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Sekreteri Cihan Nişancı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Nureddin Özdener, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sağlık çalışanları katıldı.

 
Araçların teslim töreninde Vali Dr. Ahmet Cengiz: "Son dönemlerde Sağlık Bakanlığımızın attığı adımları devrim olarak ifade edebiliriz. Ambulanslarımıza, şehir içinde 10 dakika içinde vakaya ulaşması hedefi verilmiş. İlimizde 112 Acil Servis ekiplerimizin vakaya ulaşmasındaki başarı oranı % 84 civarında" dedi.

 
Ayrıca 112 acil çağrı telefonlarına çok sayıda gereksiz telefon geldiğini, bunun acil hastalara müdahaleler konusunda güçlükler oluşturduğunu belirten Vali Dr. Ahmet Cengiz "Bir günde 112 acil çağrı merkezimize gelen çağrıların yaklaşık % 95'inin ihtiyaç olmadığı halde gereksiz yere olduğunu görüyoruz. Son yapılan yasal düzenlemelere göre gereksiz yere 112 Acil Servisi'ni meşgul edenlere para cezası verilecek. Bundan sonra  112 acil çağrı merkezimizi ihtiyaç olmadığı halde gereksiz yere meşgul edenlere idari yaptırım uygulanacak" diye konuştu.
 

Vali Dr. Ahmet Cengiz, vatandaşlarımızın canlarının kurtarılması ve hastanelere yetiştirilmeleri konusunda çok kritik öneme haiz 8 aracın bir defada acil sağlık hizmetlerine katılmasından dolayı emeği geçen herkese ve tüm sağlık çalışanlarına yürekten teşekkür ettiğini belirtti.
 

2002 yılında 1 ambulansla hizmet verildiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş ise "2013 yılında ise 1 adet paletli ambulans, 1 adet dört yataklı ambulans, 1 UMKE aracı, 1 motosiklet ambulans, 6 nakil ambulansı ve 11 adet tam donanımlı ambulansla hizmet veriliyordu. Obez hastalar için özel donanımlı bir ambulans ise yakın zamanda filoya katılacaktır. Filomuza katılan yeni araçlarla 2014 yılında 13 istasyonda toplam 25 ambulansla acil sağlık hizmetleri sunulmaktadır. 2013 yılında acil çağrı merkezimize 2.390.400 çağrı ulaşmış, bunlardan 26.113 vakaya çıkılmıştır" şeklinde bilgi verdi.

Bu haber 2133 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar