Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Başkan Beşir Ayanoğlu İle Özel Röportaj!

Başkan Beşir Ayanoğlu İle Özel Röportaj!
Eklenme Tarihi : 15 Ağustos 2013, 09:44
Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu, mardinimiz.com Genel Yayın Yönetmeni Burak Erdem'in sorularını yanıtladı.

2009’dan bu yana yapmış olduğu çalışmaları Mardinlilerin takdirine sunan, şehrin birçok yerine “Söz verdiğimiz gibi, 4 yılda 17 eser” pankartları astıran Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu ile röportaj yapmak üzere makamında bir araya geldik. Başkan Ayanoğlu 2009’da vermiş olduğu sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

 

Başkan Ayanoğlu, “4 yıl önce belirlemiş olduğum zor hedefleri yüzde yüz oranında gerçekleştirdim. Vicdanen, ruhen, fikren ve aklen rahatım.” diyor.

 

- Yenişehir’in altyapısını yenilemek için 100 milyon TL’lik kaynak sağladığınızı biliyoruz. Bu yenileme çalışması hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyim?

 

Sorunuzu cevaplamadan önce; bana bu röportaj imkanını verdiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Biz, 2009’da yola çıktığımız zaman Mardin’deki 16 temel problemi çözmeyi hedefledik. Bu şehrin altyapı problemlerinin bitirilmesi gerekiyordu. Altyapı bitirildiği takdirde şehrin önündeki engellerin kalkacağını biliyorduk. Biz, öncelikli olarak sit alanının altyapı problemini hallettik. Bu çalışmalar gerçekleştirilirken ciddi sıkıntılar yaşadık. Vatandaşlarımızın çalışmalar esnasında canı sıkıldı. Bunu biliyorum ve burada sizin aracılığınızla 2 yıldan fazla bir süre sabırla çalışmaların bitmesini bekleyen değerli Mardinlileri selamlıyorum ve onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sevgili hemşehrilerime minnettarım. Şükürler olsun ki şuan geldiğimiz noktada çalışmaların yüzde 95’lik kısmı tamamlanmış durumda. Gül mahallesinde yüzde 5’lik bir sıkıntımız kaldı. Bu çalışmayı da en kısa zamanda bitireceğiz.

 

Sit alanının altyapı problemleri giderildikten sonra sıra yeni yerleşim yeri olan Yenişehir’e geldi. Yenişehir’de içme suyu ve kanalizasyon yenileme çalışmalarına başlayacağız. Üç buçuk yıl önce AB’ye proje sunmuştuk. Yenişehir’i kuzey ve güney olarak iki kısma ayırdık. Her iki kısımda da ayrı ayrı katı atık su arıtma tesisi yapmak için proje hazırladık. Projemiz Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Bu sene içinde Avrupa Birliği tarafından proje, 41 Milyon Euro bedel ile ihaleye çıkarılacak. Ayrıca Yenişehir’de içme suyu hattı ile ilgili projemiz var. Bu proje için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 20 yıl ödemeli 25 Milyon TL’lik kredi bulduk. Bu projemizin de ihalesi yapılacak. İhalelerin sonuçlanmasıyla birlikte 2014 yılında çalışmalarımız başlayacak. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum; EPDK’nın Yenişehir’e doğalgaz getirilmesiyle ilgili bir çalışması olacak. Vatandaşımız 2014’ten belki 2017’ye kadar Yenişehir’de sürekli kazı çalışmasıyla karşı karşıya kalacak, büyük ihtimalle canı sıkılacak; fakat şunu belirtmeliyim ki her bir projenin ayrı ayrı kazısı yapılıyor. Üç ayrı boruyu tek bir alana yerleştiremezsiniz. Sistem bu şekilde ilerliyor. Sayın Başbakanımız da Şubat ayında Mardin’e geldiği zaman bu durumu bizzat açıkladı. Altyapı çalışmalarının yapıldığı her yerde bu tarz zorlukla karşılaşılıyor.

 

Son olarak şu örneği vermek istiyorum. Bakınız AK Parti’li belediye olan Bingöl’de başkan Serdar Bey, şehrin altyapısını tamamen yeniliyor. Bizim yaşadığımız sıkıntıların aynısını şuan kendisi de yaşıyor. Bingöllüler belediyeye, valiliğe kırgın ve kızgın durumda. Dolayısıyla altyapı çalışmaları zor ve sabır gerektiren çalışmalardır. Bizim amacımız Mardin’e kalıcı hizmetler yapmaktır. Bizim yaptığımız altyapı çalışmaları Mardin’in 70-80 yılını kurtaracak çalışmalardır.

 

- “Söz verdiğimiz gibi, 4 yılda 17 eser” sloganıyla Mardinlilerin karşısına çıktınız. Her yerde bu sloganı kullanıyorsunuz. Bu eserleri bir de sizden dinleyebilir miyim?

 

Burak Bey, bizler hiçbir zaman slogan siyaseti yapmadık. Hizmet odaklı siyaset yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bizler, vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetler noktasında çalışmalar yaptık. Biz, 2009’da 16-17 tane temel hizmetin sözünü vermiştik. Geldiğimiz nokta itibariyle verdiğimiz sözlerin arkasında durduk. Biz, seçildikten sonra anket çalışması yaparak Mardinlilere temel problemlerini sorduk. Bizim sözünü verdiğimiz temel hizmetlerle anketlerden çıkan sonuçlar örtüştü ve bu doğrultuda projelerimizi hazırladık. Bu 17 temel eser zaten vatandaşlarımızın talebiydi. Altyapı, park, bahçe, yeni yaşam alanları, sportif faaliyetlerin yapılabileceği alanlar, mezbahane, otogar, katı atık tesisi, çöp istasyonu, belediye garajı, evlendirme dairesi, itfaiye binası, tarihi dönüşüm projesi, 70 km yola parke taşı döşenmesi, hayvan barınağı vb. 17 tane temel hizmetin sözünü vermiştik ve ne mutlu bize ki sözümüzü gerçekleştirdik. En önemli sorunlardan biri olan 25 yıldır birikmiş maaşlarını alamayan belediye işçilerinin 30 Milyon TL tutarındaki alacaklarını ödedik. Bu ödemeyle birlikte çalışmalarımızı adeta taçlandırdık. Seçimlerden önce iki tane daha hizmetimiz gerçekleşecek. Ekim ayında bir aksilik çıkmazsa otogarımız vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. Ayrıca Devlet Hastanesi’nin karşısında 30 bin metrekarelik büyük bir park yapıyoruz. Sayın Başbakanımızın adını taşıyacak olan parkımızın kazı çalışmaları başladı.

 

- Sayın başkan, sizce Mardin yaşanılabilir bir kent haline geldi mi?

 

Kesinlikle Mardin, ilçelerine göre yaşanılabilir bir kent haline geldi. Şuan Kızıltepe’de yaşayan vatandaşlarımızın birçoğu Mardin’den ev satın almakta, gecelerini Mardin’de geçirmekte, gündüzleri ticari işlerine devam etmek için tekrar Kızıltepe’ye gitmektedirler. Nusaybin’deki vatandaşlarımız için de aynı durum geçerlidir. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra Nusaybin, Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı ilçelerimizden Mardin’de ciddi oranda göç bekliyorum. Vatandaşlarımız büyükşehir olmanın avantajlarını yaşayacaklar. Gerek ticari gerekse de sosyal anlamda Mardin’de gelişmeler büyük oranda artacak. Dolayısıyla Mardin şehir merkezi cazibe merkezi haline gelecek. 2009’daki Mardin’de 550 bin metrekare parke taşı döşenmemişti. 2009’daki Mardin’de 200 kilometreyi kapsayan altyapı çalışması yapılmamıştı. 2009’daki Mardin’de 150 bin metrekarelik yeşil alan mevcut değildi. 2009’dan günümüze Mardin’imizde ciddi bir gelişmeler var. Bununla birlikte insanımızın ekonomik düzeyi de yükseliyor.

 

- Mardin’de size karşı son dönemlerde ciddi şekilde muhalefet yapıldığını gözlemliyorum. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Mardin’de bana karşı ciddi bir şekilde muhalefet yapıldığını görmedim. Çünkü ben gittiğim her mahallede, her evde sevgiyle ve ilgiyle karşılanıyorum. Mutlaka bazı odaklar, bizimle aynı siyasi görüşü paylaşmayanlar bize muhalefet edecektir. Bu siyasetin yadsınamaz bir gerçeğidir. Aklı selim olan, vicdan sahibi vatandaşımız yaptığımız çalışmaları takdir ediyor. Bize muhalefet eden kişiler belki de kendi şahsi taleplerini gerçekleştirmek için bize muhalefet ediyordur. Belki de bazı kişilerin merkezi hükümet veya yerel yönetimlerden şahsi talepleri gerçekleşmemiştir. Bu nedenle Mardin’de bize karşı, sanki toplumun geneli muhalefet edip eleştiriyormuş gibi bir hava yaratıyorlar. Fakat inanın durum böyle değil. Bakınız son 1 yıldır belediye başkanlarının yıpratılması noktasında ciddi çalışmalar yapılıyor. Biz bu durumu siyasetin doğası olarak karşılıyoruz. İnsanımız vicdanını göz ardı etmeyerek; bizi geçmiş dönemlerle, diğer şehirlerle kıyaslasalar farkımızı göreceklerdir. Ben kendi adıma şunu çok açık ifade ediyorum. Mardin Belediye Başkanı olarak her zaman dilim lal, gözüm ağmadır, kulaklarım sağırdır. Ben yapılan hizmete bakarım. Unutmayınız ki siyasetçiler dilleriyle konuşmazlar, siyasetçiler yapmış oldukları eserlerle konuşurlar.

 

- Çeşitli anket firmalarının gerçekleştirdiği anketlerde Türkiye’nin en başarılı 10 belediye başkanı arasında gösteriliyorsunuz. Anketleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bizlere muhalefet eden arkadaşlara bu sonuçları anlatmak gerekir. Sizler, bize muhalefet ediyorsunuz ama halk, belediye başkanının yapmış olduğu çalışmaları takdirle karşılıyor. Bu anketleri ben ya da herhangi bir yakınım gerçekleştirmiyor. Anketlerden benim haberim olmuyor, bende anketleri basından öğreniyorum. Bize muhalefet ediyorlar ya gidip gecekondu mahallelerindeki vatandaşlarımıza sorun. İlk defa gecekondu mahallelerine içme suyu götürdük. Kanalizasyon problemlerini çözdük. Ben 2009’da mazbatamı aldıktan sonra şunu söyledim: “Ben herkesin, bana oy verenin de vermeyenin de başkanıyım. Herkese hizmet götüreceğim. ” En az oy aldığım İstasyon, Ofis mahallelerimize gidin, oradaki vatandaşlarımızla konuşun. Oralara da hizmet götüren bir belediye başkanıyım. Bunu gurur vesilesi olarak anlatmıyorum, yapmam gereken şeyi yaptım. Oradaki vatandaşlarımızın yaşam standartlarını geliştirmem gerekiyor. Siyasetin kaliteli hale gelmesi için ben bunu yapıyorum. Biz samimi insanlarız. Biz kadere iman etmiş insanlarız. Bakınız kimse farkında değil ama belediye olarak diğer kurumların da bizimle beraber eşgüdüm içinde çalışmalarını sağladık. Diğer kurumlarla birlikte adeta sinerji oluşturduk. Bu makamlar hizmet makamlarıdır. Bizim bir günümüz dahi çok önemlidir. Bizler hizmetlerimizi yaptık. Bundan sonrası vatandaşımızın takdiridir. Vatandaşlarımız 5 yıl sonra yapılan çalışmaları çok daha iyi anlayacak. Bizim bir idealimiz var. Bu şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girecek! Bu idealimizi gerçekleştirmek için çok çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.

 

- 4 yıl önce belirlemiş olduğunuz hedeflerin neresindesiniz, tamamına ulaştınız mı? Vicdanen rahat mısınız?

 

4 yıl önce belirlemiş olduğum zor hedefleri yüzde yüz oranında gerçekleştirdim. Vicdanen, ruhen, fikren ve aklen rahatım. Arkama dönüp baktığım zaman koymuş olduğum zor hedefleri gerçekleştirmiş olmanın onurunu, mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Bu başarı sadece bana ait değil. Bu başarı Mardin halkınındır! Mardin halkı 2009’da beni seçti, buraya getirdi. Ben eski belediye başkanı ağabeylerimizin çalıştığı kadrolarla çalıştım. Başarıyı bu kadroyla sağladım ama ben işleri birebir, sıkı bir şekilde takip ettim. Kaynak bulmak için daha çok Ankara’ya gittim. Sayın bakanımızı ve milletvekillerimizi daha çok yordum.

 

- Sayın başkan son olarak, Suriye’de yaşanan dramı nasıl değerlendiriyorsunuz? Mardin Belediyesi olarak Mardin’deki Suriyelilere yönelik çalışmalarınız veya planlarınız var mı?

 

Suriye’de yaşananlar gerçekten de olağanüstü üzüntü verici bir durum. Oradaki insanlık dramını izlerken, burada bizim canımız yanıyor. Sizin de bildiğiniz gibi çok sayıda vatandaşımızın akrabaları Suriye’de yaşıyor. Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle bu akrabalarımız Mardin’e gelmiş durumdalar. Ramazan ayı boyunca Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Derneklerimiz aracılığıyla Suriyeli kardeşlerimize yardımlar yaptık. Şuan da Mardin genelinde yaklaşık 30 bin Suriyeli kardeşimiz var. Midyat ilçemizde Çadırkent kuruldu. Şehir merkezimizde de yaklaşık 12 bin Suriyeli kardeşimiz bulunmaktadır. Onların acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Mardinli insan yardımseverdir, şefkatlidir, merhametlidir. Lokmasını muhacir kardeşiyle paylaşmaktan asla kaçınmamıştır. Ne mutlu ki Mardinliyim, ne mutlu ki yardımsever hemşehrilerim var. Şunu açıkça ifade etmeliyim Mardinliler, üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır.

 

- Sayın başkan, zaman ayırıp bu keyifli röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim.

 

Ben teşekkür ediyor, 2005 yılından beri yayında olan mardinimiz.com’un 8. yılını kutluyor, başarılar diliyorum.

Bu haber 2790 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Röportaj Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar