Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Mardin'de 429 Kişiyi Yılan ve Akrep Isırdı

Mardin'de 429 Kişiyi Yılan ve Akrep Isırdı
Eklenme Tarihi : 26 Haziran 2013, 17:52
Dr. Yavuz Orak: 'Mardin'de en fazla akrep ısırması yaşanıyor. Geçen yıl 380 kişi akrep ısırdı' dedi.

Havaların ısınması ile birlikte artan yılan ve akrep ısırmalarına karşı vatandaşları uyaran Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Orak, yaz aylarında bölgede yaşanan kurak ve sıcak hava nedeniyle birçok yılan ve akrep ısırması nedeniyle vatandaşlar hastanelik olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl kentte 429 kişi yılan ve akrep ısırdığını belirten Orak, "Mardin'de en fazla akrep ısırması yaşanıyor. Geçen yıl 380 kişi akrep ısırdı. En fazla ısırma oranı haziran temmuz ve ağustos aylarında görülüyor." dedi.

Vatandaşların akrep ve yılan sokmalarından korunmak için, özellikle kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durmaları konusunda uyaran Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Orak, "Vatandaşlar kamp, piknik ya da çalışma alanlarında dikkatli olmaları gerek. Çalılık ya da sazlık arazide çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmalıdır. Aileler çocuklarını arazide çıplak ayakla gezmelerine veya kuş ya da diğer hayvan yuvalarına ellerini sokmalarına izin vermemeleri gerekir." şeklinde konuştu.

Akrep veya yılan sokması durumunda vatandaşlar kesinlikle paniğe kapılmaması gerektiğini ifade eden Orak, şöyle konuştu: "Akrep tarafından ısırılan bölgenin yukarısına sıkı olmayan, 2 parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Yılan sokmalarında ise ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması gerekir. Akrep ve yılan sokmalarında hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Isırılan yeri kesmeyin ve zehri emmeye çalışmayın. Aksi takdirde zehri emen kişi de zehirlenebilir. Bu tür durumlarda hasta direk hastanede müdahale yapılırsa daha sağlıklı olur."

 

Timeturk

Bu haber 2263 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar