Dolar 6,0478
Euro 7,0058
BİST 90,185
Altın 1,190,9

Mardin 'Altın Bebek Dostu İl' Oldu

Mardin 'Altın Bebek Dostu İl' Oldu
Eklenme Tarihi : 02 Mart 2013, 13:47
Mardin Valisi, Kızıltepe'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada Mardin'in 'Altın Bebek Dostu İl' unvanına kavuştuğunu söyledi.

Anne sütü önemi dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu belirtti. Ayvaz, "Mardin'in şimdiye kadar takı ve tasımları ile gümüş il unvanı vardı. Sağlıkçılar sayesinde bugün altın il unvanını da almış bulunuyoruz. Anne sütü alan bebekler bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu ve sık sık rahatsızlanmadığını görüyoruz.

 

ilk 6 ay anne sütü almayan çocuklar ise daha kolay hastalanıyor. Mardin Guinness rekorlar kitabına girebilir. Onlar 10 bin yapıyorsa biz 30 bin 40 bin kişiyi futbol sahasına toplarız. Aynı anda emzirme gerekiyor. Bunu yapabiliriz. ya da sembolik olarak bin kişiyi toplarız" dedi.

 

Toplantıda bir açıklama yapan Kamu Hastaneleri Birliği Mardin Genel Sekreteri Şemsettin Döğücü ise hastanelerde uzaktan gelen hastalar için anne oteli kavramı başlattıklarını belirtti. Mardin Sağlık Müdürü Mehmet Derviş de Mardin'in Bebek dostu il unvanını kazandığını, şimdi ise bu unvanı 'Altın Bebek Dostu İl' unvanına çevirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

 

Toplantıda bir açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Nureddin Özdener, ilk 6 ayda anne sütünün önemini anlattı. Özdener, Bebek için her zaman en doğal ve en önemli besinin anne sütü olduğunu kaydetti. Özdener, "Filipinler 10 bin kişi aynı anda emzirterek Guinness rekorlar kitabı girmek için hazırlık yaptı. Nitekim biz de de 40 bin anne sütü alma dönemindeki bebeğimiz var şu anda. Mardin'de aynı anda bebekleri emzirerek Guinness rekorlar kitabına girerek ilimizin adını daha ileriye götürebiliriz" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Vali Ayvaz, Sağlık Müdürlüğü'ne, 'Altın Bebek Dostu İl' unvanı plaketi verdi. Ayrıca Mardin'de 2 özel olmak üzere toplam 6 hastaneye 'Bebek dostu hastane' unvanı verildi.

 

Beyazgazete

Bu haber 2131 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Sağlık Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar