Dolar 3,8866
Euro 4,5863
BİST 107,71
Altın 1,278,2

Hangi Arap Müziği?

Hangi Arap Müziği?
Eklenme Tarihi : 28 Ocak 2013, 21:53
Mardinimiz.com yazarı Türkçe hazırlanan ilk ve en geniş içerikli Ümmügülsüm sitesinin yayıncısı, Mersin Üniversitesi'nden Okt. Murat Özyıldırım'ın Arap müziği ile ilgili yazısı..

İslamiyet’in yayılımıyla birlikte büyük bir coğrafyada etkisini gösteren Arap kültürü, kuşkusuz müzik etkileşimi bakımından çok önemlidir. İran – Ahvaz’dan Batı Sahra’ya kadar geniş bir alanda gelişen müzik yayılımı, bölgesel bazı farklılıklar göstererek birbirinden ayrılmaktadır.

Birinci kısımda ele alınabilecek Kuzey Afrika’da Batı Sahra’dan Mısır’a kadar olan Arap Müziği, Berberi etkisine açık, Emevilerin Endülüs günlerinden esintiler taşıyan bir yapı göstermektedir Bu bölgede müzik türünde bir yenilik olarak “Rai”, geçtiğimiz yüzyılın son yirmi yılında bölgenin en bilinen Arap müziği tarzını oluşturmuştur. Rai, aslında otuzlu yıllarda ortaya çıkmış, sömürgeci Fransa’daki Araplar arasında popularitesi hızla artmış bir müzik türü olarak bilinmektedir. Arapça okunan parçalar olmasına karşın, Rai türünde salt Fas ya da Cezayir’in Arap etkisi söz konusu değildir, bu müzikte Fransız, İspanyol etkileri de göz ardı edilmemelidir. Tabi buna siyahî Afrika etkisini de mutlak surette eklemek gerekir…

Yazının devamını okumak için tıklayın..


Murat ÖZYILDIRIM Kimdir?

Okt. Murat Özyıldırım (MA), 1970 doğumludur. İstanbul Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim dalını bitirdi aynı bölümde Yüksek Lisans yaptı. Arkeoloji Dergisi olan Seleucia ad Calycadnum’un editörlerindendir. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev yapan Özyıldırım’ın Erken Hıristiyanlık Dönemi üzerine bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Özel olarak Ümmügülsüm, Klasik Arab Müziği ve Türkiye Arap Müziği ile ilgilenen ve geniş bir Arap Müziği arşivi olan Murat Özyıldırım’ın bu konuda çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmaları yayınlanmıştır. Özyıldırım, aynı zamanda Türkçe hazırlanan ilk ve en geniş içerikli Ümmügülsüm sitesinin de yayıncısıdır (www.ummugulsum.com).

Bu haber 1337 defa okunmuştur.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Kültür Sanat Haberleri
::: MANŞET HABERLER :::
Yukarı Geri Mardin Haberleri Burada   haberler  

Video Galeri

Tüm videolar